NAPOMENA: Analiza objavljena u nastavku je izrađena na osnovu pojedinačnih istraživanja i zapažanja inženjera i drugih ljudi tehničkih struka (imena poznata). Tekst analizira isključivo “Idejni projekat – knjiga 1”, projektni zadatak koji mu je prethodio i neke prateće dokumente. Cilj analize nije da nekoga optuži, nego da ukaže na manjkavosti i propuste prilikom izrade projekta i pogrešno informisanje javnosti, kako bi se idejni projekat dodatno analizirao i doveo do najboljeg rješenja za građane Lukavca.
Najskuplje je ne znati!
Kada bi nam dali iskren odgovor na pitanje o budućoj cijeni vode, to bi zvučalo ovako:
„Ne znamo ni približnu cijenu, ali za sad ćemo vam izmisliti neku cifru“
I naravno da su sve uradili da ta cijena bude što manja. Jer što bi neko prezentovao ideju koja će proizvesti najskuplju vodu u široj okolini?
Ali pokušat ćemo sami doći do zaključaka, pozivamo Vas da zajedno analiziramo svaku stavku i svaku neistinu koja nam je predstavljena. Na slici ispod je izvod iz idejnog projekta, sa označenim nelogičnostima i kontradiktornostima.
Prije svega, zajedničko za sve stavke je da su predstavljene sa nevjerovatnom preciznošću, zaokružene na drugu decimalu.
Krenimo redom:
Materijal – očigledno nećemo plaćati nikakve koncesije, jednostavno ćemo uzimati vodu bez ikakve konktrole i po tome ćemo biti jedistveni među operaterima vodovodnih sistema. Neke hemikalije ćemo koristiti očigledno ali u jako malim količinama i iznosima. U tekstualnom dijelu projekta su te količine znatno veće, te ispadne da je tržišna cijena potrebnih hemikalija manja od tržišne cijene vode u kanisteru.
Energija – projektant zna tačnu cifru u drugu decimalu koliko će električne energije ali i drugih energenata biti potrošeno. Zbog nedostatka bilo kakvih relevantnih podataka o predviđenim elektroinstalacijama, ne možemo direktno sporiti ovu cifru ali možemo pretpostaviti da je višestruko umanjena.
Osobni troškovi plata – kompletnom infrastrukturom će upravljati samo tri radnika, a za njihovo neizmjerno znanje iz svih potrebnih struka, nadljudske napore i svakodnevan rad u 3 smjene bez godišnjeg odmora dobit će prilično skromne plate. Istina, ima stavka osobnih troškova od 16.000 KM godišnje. Ne smeta nam, a vjerujem ni Vama. Pravog radnika treba zadržati i nagraditi.
Ostali izravni troškovi – ovdje saznajemo da ćemo kao građani u cijelosti isplaćivati investiciju kroz račune za vodu idućih 15-25 godina (negdje piše 15, negdje 20, mi smo izračunali 25).
Također, idućih 15-25 godina očigledno nećemo imati nikakvih kvarova, troškova održavanja objekta, nabavke rezervne opreme niti redovnih remonta. Za te stavke je predviđeno 0 KM, jer to povećava cijenu vode koju nam žele predstaviti.
- Ostali operativni troškovi – ne planiraju se nikakvi troškovi za ispuštanje otpadnih voda, iako je jedina infrastruktura za tretman otpadne vode iz filtera – dvije muljne jame. Trenutna filter stanica ima višemilionsku infrastrukturu za tretman mulja, a i dalje plaćaju značajne iznose za onečišćenje voda. Samo kažemo…
- Finansijski rashodi – ne znamo ni na šta se konkretno misli, ali je 0 KM
- Ostali prihodi – 0 KM
Stavke 8. i 9. su režijski troškovi proizvodnje i administrativni troškovi. Primjetit ćete da su obje stavke potpuno iste vrijednosti – 43.392,41 euro. Da li je moguće da su dvije nepovezane stavke potpuno iste do u euro cent? Ili se radi radi o propustu nekog ko je nasumično redao brojeve u ovu tabelu?
Kada se svi ovi troškovi saberu, dobije se stavka 10 – puni vlastiti troškovi.
Ako Vas zanima da li je sve dobro sabrano, provjerili smo – jeste!
I mi smo se iznenadili da smo u moru nasumičnih cifri pronašli bilo kakav trag logike i matematike.
Međutim, već u narednim redovima saznajemo da Lukavac nema nijednog privrednog subjekta, te da se fabrika gradi isključivo za domaćinstva. Ostatak ćelija je nepopunjen, vidimo da ih je neko označio valjda sa namjerom da i tu poredaju nule, ali nije stigao.
U drugom dijelu tabele vidimo da je rezultat ove računice – 0,60 eura/m3.
Valjda je to cijena vode koju su odlučili da nam predstave. Stvarna cijena je neuporedivo veća.
Završavamo ovu analizu sa poznatom mudrošću:
Koji majstor je najskuplji?
Onaj koji kaže „Lahko ćemo se dogovoriti, de ti kupi što treba“
Odgovori koje na neki način očekujemo, nažalost:
„Umanjene cijene za energente, hemikalije i ostali materijal su zbog toga što će fabrika raditi samo u iznimnim slučajevima“ – dobronamjerno predlažemo da se to ne analizira, jer tek tada imamo ogromne paušalne troškove samog postojanja i održavanja fabrike. Također, ako je cilj da se kapaciteti fabrike u dalekoj budućnosti u potpunosti iskoriste, nemojte koristiti taj argument.
Odgovori koje niko ne očekuje, ali ko zna:
„Stavke 8. i 9. su detaljnim proračunom rezultirale potpuno istom cifrom do druge decimale. Projektanti su ih ostavili takvim, ujedno slaveći tu nevjerovatnu statističku anomaliju.“ – obrazložite, jer i nas zanima.
„Stavke 8. i 9. su iste jer je slučajno ostao kopiran broj u projektu“ – taj lapsus direktno utiče na „izračunatu“ cijenu vode.
NAPOMENA: Ovaj tekst nije pisan da nekoga optuži za zloupotrebe, već da zaštiti građane Lukavca i budžet Grada, kako bi Lukavčani i Lukavčanke konačno dobili pitku vodu. Tekst je pisan od strane Lukavčana tehničkih struka koji vole svoj grad i žele mu dobro.