fbpx

NAPOMENA: Analiza objavljena u nastavku je izrađena na osnovu pojedinačnih istraživanja i zapažanja inženjera i drugih ljudi tehničkih struka (imena poznata). Tekst analizira isključivo “Idejni projekat – knjiga 1”, projektni zadatak koji mu je prethodio i neke prateće dokumente. Cilj analize nije da nekoga optuži, nego da ukaže na manjkavosti i propuste prilikom izrade projekta i pogrešno informisanje javnosti, kako bi se idejni projekat dodatno analizirao i doveo do najboljeg rješenja za građane Lukavca.

Bez mnogo uvoda, poslušajte kratki video isječak star svega nekoliko dana.

Video: Klix.ba

Za par sekundi, građani Lukavca su čuli 4 neistine.

Neistina 1. „Lukavac ima sve da počne sa izgradnjom fabrike“

Istina: Lukavac nema ni izbliza potrebne uslova za izgradnju fabrike pitke vode, a od početka izgradnje nas dijele godine, ukoliko nastavimo ovim pravcem.

Neistina 2. „Lukavac ima građevinsku dozvolu“

Istina: Nema, niti je izgledno da će biti u narednih 2-3 godine ako se stvari nastave ovim tokom. Nema ni urbanistička dozvola, a kamo li građevinska. Idejni projekat ne ispunjava ni osnovne tehničke i pravne elemente za izdavanje urbanističke dozvole.

Neistina 3. „Lukavac ima vodnu dozvolu“

Istina: Nema, niti će je imati u idućih par godina. Lukavac ima prethodnu vodnu saglasnost. Vodna dozvola je nešto što se dobije nakon završetka objekta, a prije puštanja postrojenja u rad.

Neistina 4. „Imamo projektno-tehničku dokumentaciju“

Istina: Nema ni 10% potrebne dokumentacije za izgradnju, a ono što ima ne ispunjava ni 10%  uslova za sadržaj koji je propisan projektnim zadatkom.

Tražili bismo demant za ove izgovorene neistine, ali su sami sebe demantovali u drugom videu.

Čestitamo na iskrenosti, riječ koju je savjetnica gradonačelnika tražila na kraju snimka je „urbanistička saglasnost“

Pokušat ćemo građanima Lukavca pojasniti koliko nas zapravo dijeli od pitke vode.

Na sljedećoj shemi su prikazani osnovni koraci za projektovanje, izgradnju i završetak objekta kao što je fabrika pitke vode. Zelenom bojom su označeni koraci koji su zaista ispunjeni, sivom bojom su označeni koraci za koje autor teksta nije u potpunosti siguran.

Na sljedećoj shemi su crvenom bojom su prikazane neistine koje su direktno izrečene ili snažno implicirane kako bi glasači doveli u zabludu.

Na kraju, na shemi je prikazano u kom se smjeru ovaj projekat pokušava realizovati na silu.

Dakle, pod stručnim terminom „žuti FIDIC“ se pokušava prikazati kao da radovi uskoro treba da krenu sa izvođenjem, što je potpuna neistina. Žutim FIDIC-om se zapravo tek plaća Izvođač da u sklopu svog ugovora izradi projektno rješenje i ishoduje sve potrebne dozvole prije početka gradnje, a onda na osnovu tog rješenja krene sa izgradnjom objekta. Dakle, i dalje nas dijele ogromni koraci od početka gradnje, samo što smo jako blizu potpisivanja ugovora vrijednog cca 25 miliona KM i povjeravanja svih naših nada u pitku vodu nekom trećem licu.

Podsjetite se da je izrada idejnog projekta trajala gotovo dvije godine. Taj projekat je mali procenat dokumentacije koja tek treba da se izradi, a svojom formom ne zadovoljava niti minimum.

Koliko će trajati izrada kompletne projektne dokumentacije i ishodovanje svih preostalih dozvola – procijenite sami!

Odgovori koje građani Lukavca ne žele čuti:
„Imamo glavni projekat Toplica“ – ne govorimo o tome. Zapravo, ni projektant Idejnog projekta nije spomenuo Toplice niti ih uračunao u cijenu investicije. Govorimo o fabrici vode, za koju je rečeno da ima građevinsku dozvolu, vodnu dozvolu, kompletnu projektno-tehničku dokumentaciju – a nema.

NAPOMENA: Ovaj tekst nije pisan da nekoga optuži za zloupotrebe, već da zaštiti građane Lukavca i budžet Grada, kako bi Lukavčani i Lukavčanke konačno dobili pitku vodu. Tekst je pisan od strane Lukavčana tehničkih struka koji vole svoj grad i žele mu dobro.

Izrečene neistine (2/6)